Novoročenky a fotograf
Začnu nehezkou, ale výstižnou frází, “tak se nám sešel rok s rokem”. Je to blbý, nebo ne? Každopádně to je neodmyslitelný fakt, se kterým se musíme smířit a jednat podle něj. Přinejmenším pořídit si nový kalendář. Ke konci starého a začátku nového roku se také váže obyčej zasílání přání všeho nejlepšího do příštích dvanácti měsíců přátelům, příbuzným a známým. Čtěte dále…
Budeme fotografovat krajinu, část 2.
Jak bylo řečeno v první části mé mudrologické sentence o fotografování krajiny, pokračujeme dál, tentokrát o vlivu počasí na fotografii krajiny. Na úvod musím citovat fotografa Jiřího Bartoše z Hejnic, který donedávna na otázku “kdy tě najdu doma?” odpovídal, “vždycky když svítí slunce”. To samo o sobě mluví za vše. Pan Bartoš prostě vyhledával svoje motivy v Jizrských horách za mlhy, deště a podobných “sibérií”. Stejně si pan Josef Sudek, protože měl dost času, počkal na světlo i nesvětlo, které podpořilo jeho tvůrčí záměr. Na rozdíl od J.Bartoše například etnograf, kameraman a fotograf Karel Plicka nedal bez slunce ani ránu. Čtěte dále…
Budeme fotografovat krajinu, část 1.
Fotografovat krajinu si žádá trochu teoretické přípravy. A protože jsem přišel o krásná skripta IVF “Krajina”, tak nabízím trochu “rozumů” z toho, co mi před třiceti lety uvízlo v hlavě. Rozdělil bych je na několik kapitol, abychom se v tom vyznali.
Začnu s trochou historie. Říká se, že vynález fotografie vyrazil malířům krajiny štětce z rukou. Není to samozřejmě pravda, stejně jako televize a film nepohřbily fotografii. Stejně jako malířství, tak i fotografie jen musely najít jiné cesty k divákům, jiný způsob sdělení a projevu. Fotografie krajiny se za sto sedmdesát let od svého vzniku velmi proměnila. Od líbezných piktorialistických fotografií nejen českého domova, až po dnešní obrazovou zkratku. Mezi tím Čtěte dále…
Co, jak a proč
“To víte, že nejsem rád, když mi píšete, že Vám dělá potíže pochopit, co po Vás vlastně chci. Nasvědčuje to tomu, že jsem se asi nedostatečně vyjádřil. V podstatě se pokouším porušit navyklou koncepci chápat fotografii jako realisticko-popisný proces, odvislý od námětu a neschopný, nebo jen málo schopný ovlivnění autorovou hlavou. Z toho důvodu mnoho fotografů lítá po zeměkouli a hledá MOTIVY. Hledá, kde se co děje, kde je něco zvláštního, exotického, nebývalého, kde v nějakém okamžiku někdo někoho morduje, nebo miluje, kde lidé dělají nebo nosí něco jiného, než na co jsme zvyklí. Dělal jsem to také a dospěl jsem ke zkušenosti, že je sotva co nového pod sluncem. A navíc, že díky rozsáhlé síti všech možných informačních prostředků lidi už dnes nic tak nezaujme. K malým dramatům jsme zpravidla lhostejní. Čtěte dále…